Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

Balbharti Maharashtra State Board Class 11 Maths Solutions Pdf Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 Questions and Answers.

Maharashtra State Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

Question 1.
(A) Determine which of the following pairs of angles are co-terminal.
i. 210°, 150°
ii. 360°, -30°
iii. -180°, 540°
iv. -405°, 675°
v. 860°, 580°
vi. 900°, -900°
Solution:
210°,- 150°
210°-(- 150°) = 210°+ 150°
= 360°
= 1 (360°),
which is a multiple of 360°.
∴ The given pair of angles is co-terminal.

ii. 360°, – 30°
360° – (- 30°) = 360° + 30°
= 390°,
which is not a multiple of 360°.
∴ The given pair of angles is not co-terminal.

Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

iii. -180°, 540°
540° -(-180°) = 540°+ 180°
= 720°
= 2(360°),
which is a multiple of 360°.
.’. The given pair of angles is co-terminal.

iv. – 405°, 675°
675° – (- 405°) = 675° + 405°
= 1080°
= 3(360°),
which is a multiple of 360°.
.’. The given pair of angles is co-terminal.

v. 860°, 580°
860° – 580° = 280°
which is not a multiple of 360, °.
∴ The given pair of angles is not co-terminal.

vi. 900°, 900°
900° – (-900°) = 900° + 900°
= 1800°
= 5(360°)
which is a multiple of 360°
∴ The given pair of angles is co-terminal.

Question 1.
(B) Draw the angles of the following measures and determine their quadrants.
i. -140°
ii. 250°
iii. 420°
iv. 750°
v. 945°
vi. 1120°
vii. – 80°
viii. – 330°
ix. – 500°
x. – 820°
Solution:
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 1
From the figure, the given angle terminates in quadrant III.

ii.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 2
From the figure, the given angle terminates in quadrant III.

iii.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 3
From the figure, the given angle terminates in quadrant I.

iv.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 4
From the figure, the given angle terminates in quadrant I.

v.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 5
From the figure, the given angle terminates in quadrant III.

Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

vi.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 6
From the figure, the given angle terminates in quadrant I.

vii.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 7
From the figure, the given angle terminates in quadrant IV.

viii.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 8
From the figure, the given angle terminates in quadrant I.

ix.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 9
From the figure, the given angle terminates in quadrant III.
[Note: Answer given in the textbook is ‘Angle lies in quadrant II’. However, we found that it lies in quadrant III.]

x.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 10
From the figure, the given angle terminates in quadrant III.

Question 2.
Convert the following angles into radians,
i. 85°
ii. 250°
iii. -132°
iv. 65°30′
v. 75°30′
vi. 40°48′
Solution:
we know that = \(\theta^{\circ}=\left(\theta \times \frac{\pi}{180}\right)^{c}\)
i. 85° = \(\left(85 \times \frac{\pi}{180}\right)^{\mathrm{c}}=\left(\frac{17 \pi}{36}\right)^{\mathrm{c}}\)
ii. 250° = \(\left(250 \times \frac{\pi}{180}\right)^{c}=\left(\frac{25 \pi}{18}\right)^{c}\)
iii. 132° = \(\left(-132 \times \frac{\pi}{180}\right)^{\mathrm{c}}=\left(-\frac{11 \pi}{15}\right)^{\mathrm{c}}\)
[Note : Answer given in the textbook is \(\frac{11 \pi}{15}\) However, as per our calculation it is \(\left(\frac{-11 \pi}{15}\right)^{c}\) ]

iv. 65° 30′ = 65° + 30′
= 65° + \(\left(\frac{30}{60}\right)^{\circ}\) … [1′ = (1/60)°]
= 65° + (1/2)°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 11

v. 75° 30′ = 75° + 30′
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 12

vi. 40°48′ = 40° + 48′
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 13

Question 3.
Convert the following angles in degrees.
i. \(\frac{7 \pi^{c}}{12}\)
ii. \(\frac{-5 \pi^{c}}{3}\)
iii. 5c
iv. \(\frac{11 \pi^{c}}{18}\)
v. \(\left(\frac{-1}{4}\right)^{c}\)
Solution:
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 14
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 15

Question 4.
Express the following angles in degrees, minutes and seconds.
i. (183.7)°
ii. (245.33)°
iii. \(\left(\frac{1}{5}\right)^{c}\)
Solution:
We know that 1° = 60′ and 1′ = 60″
i. (183.7)° = 183° +(0.7)°
= 183° + (0.7 x 60)’
= 183°+ 42′
= 183° 42′

ii. (245.33)° = 245° + (0.33)°
= 245° + (0.33 x 60)’
= 245° + (19.8)’
= 245° + 19’+ (0.8)’
= 245° 19’+ (0.8 x 60)”
= 245° 19’+ 48″
= 245° 19′ 48″

iii. We know that θc = (θ x \(\frac{180}{\pi}\))°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 16
= (11.46)°
= 11° +(0.46)°
= 11° + (0.46×60)’
= 11°+ (27.6)’
= 11°+ 27’+ (0.6)’
= 11° + 27′ + (0.6×60)”
= 11°27′ + 36″
= 11°27’36” (approx.)

Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

Question 5.
In △ABC, if m∠A = \(\frac{7 \pi^{\mathrm{c}}}{36}\), m∠B = 120°, find m∠C in degree and radian.
Solution:
We know that θ c = (θ x \(\left(\theta \times \frac{180}{\pi}\right)^{\circ}\) ) °
In △ABC,
m∠A = \(\frac{7 \pi^{\mathrm{c}}}{36}=\left(\frac{7 \pi}{36} \times \frac{180}{\pi}\right)^{\circ}\) = 35°
m∠B = 120°
∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°
… [Sum of the angles of a triangle is 180°]
∴ 35° + 120° + m∠C = 180° m∠C = 180° – 35° – 120°
∴ m∠C = 25°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 17
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 18

Question 6.
Two angles of a triangle are \(\frac{5 \pi}{9}^{\mathrm{c}}\) and \(\frac{5 \pi}{18}^{\mathrm{c}}\) Find the degree and radian measures of third angle.
Solution:
We know that θc = [θ x \( ]°
The measures of two angles of a triangle are [latex]\frac{5 \pi^{\mathrm{c}}}{9}, \frac{5 \pi^{\mathrm{c}}}{18},\)
i.e., \(\left(\frac{5 \pi}{9} \times \frac{180}{\pi}\right)^{\circ},\left(\frac{5 \pi}{18} \times \frac{180}{\pi}\right)^{0}\)
i.e., 100°, 50°
Let the measure of third angle of the triangle be x°.
∴ 100°+50°+x° = 180°
…[Sum of the angles of a triangle is 180°]
∴ x° = 180°- 100° – 50°
∴ x° = 30°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 19
∴ The degree and radian measures of the third angle are 30° and \(\left(\frac{\pi}{6}\right)^{\mathrm{c}}\) respectively.

Question 7.
In a right angled triangle, the acute angles are in the ratio 4:5. Find the angles of the triangle in degrees and radians.
Solution:
Since the triangle is aright angled triangle, one of the angles is 90°.
In the right angled triangle, the acute angles are in the ratio 4:5.
Let the measures of the acute angles of the triangle in degrees be 4k and 5k, where k is a constant.
∴ 4k + 5k+ 90°= 180°
… [Sum of the angles of a triangle is 180°]
∴ 9k = 180° – 90°
∴ 9k = 90°
∴ k = 10°
∴ The measures of the angles in degrees are
4k = 4 x 10° = 40°,
5k = 5 x 10° = 50°
and 90°.
we known that θ° = ( θ x \(\frac{\pi}{180}\)) c
∴ The measure of the angles in radius are
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 20

Question 8.
The sum of two angles is 5πc and their difference is 60°. Find their measures in degrees.
Solution:
Let the measures of the two angles in degrees be x and y.
Sum of two angles is 5πc
x + y = 5πc
x + y = (5π x \( \frac{180}{\pi}\) ) …[ θc = \(\left(\theta \times \frac{180}{\pi}\right)^{\circ}\) ]
∴ x + y = 900° ………..(i)
∴ Difference of two angles is 60°.
x – y = 60° ….(ii)
Adding (i) and (ii), we get
2x = 960°
∴ x = 480°
Substituting the value of x in (i), we get
480° + y = 900°
∴ y = 900° — 480° = 420°
∴ The measures of the two angles in degrees are 480° and 420°.

Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

Question 9.
The measures of the angles of a triangle are in the ratio 3:7:8. Find their measures in degrees and radians.
Solution:
The measures of the angles of the triangle are in the ratio 3:7:8.
Let the measures of the angles of the triangle in degrees be 3k, 7k and 8k, where k is a constant.
∴ 3k + 7k + 8k = 180°
… [Sum of the angles of a triangle is 180°]
∴ 18k =180°
∴ k = 10°
∴ The measures of the angles in degrees are
3k = 3 x 10° = 30°,
7k = 7 x 10° = 70° and
8k = 8 x 10° = 80°.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 21

Question 10.
The measures of the angles of a triangle are in A.P. and the greatest is 5 times the smallest (least). Find the angles in degrees and radians.
Solution:
Let the measures of the angles of the triangle in degrees be a – d, a, a + d, where a > d> 0.
∴ a – d + a + a + d = 180°
…[Sum of the angles of a triangle is 180°]
∴ 3a = 180°
∴ a = 60° …(i)
According to the given condition, greatest angle is 5 times the smallest angle.
∴ a + d = 5 (a – d)
∴ a + d = 5a – 5d
∴ 6d = 4a
∴ 3d = 2a
∴ 3d = 2(60°) …[From (i)]
∴ d = \(\frac{120^{\circ}}{3}\) = 40°
∴ The measures of the angles in degrees are
a – d = 60° – 40° = 20°
a = 60° and
a + d = 60° + 40° = 100°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 22

Question 11.
In a cyclic quadrilateral two adjacent angles are 40 and \(\frac{\pi^{c}}{3}\). Find the angles of the quadralateral in degrees.
Solution:
Let ABCD be the cyclic quadrilateral such that
∠A = 40° and
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 23
∴  ∠A + ∠C = 180°
∴ 40° + ∠C = 180°
∴ ∠C= 180°- 40°= 140°
Also, ∠B + ∠D = 180°
… [Opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary]
∴ 60° + ∠D =180°
∴ ∠D = 180°- 60° = 120°
∴ The angles of the quadrilateral in degrees are 40°, 60°, 140° and 120°.

Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

Question 12.
One angle of a quadrilateral has measure \(\frac{2 \pi^{c}}{5}\) and the measures of other three angles are in the ratio 2:3:4. Find their measures in degrees and radians.
Solution:
We know that θc = \(\left(\theta \times \frac{180}{\pi}\right)^{\circ}\))
One angle of the quadrilateral has measure\(\frac{2 \pi^{c}}{5}=\left(\frac{2 \pi}{5} \times \frac{180}{\pi}\right)^{\circ}=72^{\circ}\)
Measures of other three angles are in the ratio 2:3:4.
Let the measures of the other three angles of the quadrilateral in degrees be 2k, 3k, 4k, where k is a constant.
∴ 72° + 2k + 3k + 4k = 360°
…[Sum of the angles of a quadrilateral is 360°]
∴ 9k = 288°
k = 32°
∴ The measures of the angles in degrees are
2k = 2 x 32° = 64°
3k = 3 x 32° = 96°
4k = 4 x 32°= 128°
We know that θ° = (θ x \(\frac{\pi}{180}\))c
∴ The measures of the angles in radians are
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 24

Question 13.
Find the degree and radian measures of exterior and interior angles of a regular
i. pentagon
ii. hexagon
iii. septagon
iv. octagon
Solution:
i. Pentagon:
Number of sides = 5
Number of exterior angles = 5
Sum of exterior angles = 360°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 25
Interior angle + Exterior angle = 180°
∴ Each interior angle = 180° — 72° = 108°
= \(

ii. Hexagon:
Number of sides = 6
Number of exterior angles = 6
Sum of exterior angles = 360°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 26
Interior angle + Exterior angle = 180°
∴ Each interior angle = 180° – 60° = 120°
= (120 x [latex]\frac{\pi}{180}\))c = ( \(\frac{2 \pi}{3}[latex])c

iii. Septagon:
Number of sides = 7
Number of exterior angles = 7
Sum of exterior angles = 360°
∴ Each exterior angle = [latex]\frac{360^{\circ}}{\text { no. of sides }}=\frac{360^{\circ}}{7}\)
= (51.43)°
= \(\left(\frac{360}{7} \times \frac{\pi}{180}\right)^{\mathrm{c}}=\left(\frac{2 \pi}{7}\right)^{\mathrm{c}}\)
Interior angle + Exterior angle = 180°
∴ Each interior angle = 180° – ( \(\frac{360}{7}\))°
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 27

iv. Octagon:
Number of sides = 8
Number of exterior angles = 8
Sum of exterior angles = 360°
∴ Each exterior angle = \(\frac{360^{\circ}}{\text { no. of sides }}=\frac{360^{\circ}}{8}\)
= 45°
= \(\left(45 \times \frac{\pi}{180}\right)^{c}=\left(\frac{\pi}{4}\right)^{c}\)
Interior angle + Exterior angle = 180°
Each interior angle = 180° – 45° = 135°
= \(\left(135 \times \frac{\pi}{180}\right)^{c}=\left(\frac{3 \pi}{4}\right)^{c}\)

Question 14.
Find the angle between hour-hand and minute-hand in a clock at
i. ten past eleven
ii. twenty past seven
iii. thirty five past one
iv. quarter to six
v. 2:20
vi. 10:10
Solution:
i. At 11:10, the minute-hand is at mark 2 and hour-hand has crossed \(\left(\frac{1}{6}\right)^{\text {th }}\) of the angle between 11 and 12.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 28
Angle between two consecutive marks = \(\frac{360^{\circ}}{12}\) = 30°
Angle traced by hour-hand in 10 minutes
= \(\frac{1}{6}\) (30°) = 5°
Angle between marks 11 and 2 = 3 x 30° = 90°
∴ Angle between two hands of the clock at ten past eleven = 90° – 5° = 85°

ii. At 7 : 20 the minute -hand is at mark 4 and hour -hand has crossed \(\left(\frac{1}{3}\right)^{ }\)rd of angle between 7 and 8.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 29
Angle between two consecutive marks
= 360°/12 = 30°
Angle traced by hour-hand in 20 minutes
= \(\frac{1}{3}\)(30°)= 10°
Angle between marks 4 and 7 = 3 x 30° = 90°
Angle between two hands of the clock at twenty past seven = 90° – 10° = 100°

iii. At 1 : 35 the minute -hand is at mark 7 and hour -hand has crossed \(\left(\frac{7}{12}\right)^{ }\)th of angle between 1 and 2.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 30
Angle between two consecutive marks
= 360°/12 = 30°
Angle traced by hour-hand in 35 minutes
= \(\frac{7}{12}\left(30^{\circ}\right)=\left(\frac{35}{2}\right)^{\circ}=\left(17 \frac{1}{2}\right)^{\circ}\frac{1}{3}\)
Angle between marks 1 and 7 = 6 x 30° = 180°
Angle between two hands of the clock at thirty five past one = 180° – \(\left(17 \frac{1}{2}\right)^{\circ}=\left(162 \frac{1}{2}\right)^{\circ}\)
= 162° + \(\frac{1}{2}\) = 162°30′

iv. At 5:45, the minute-hand is at mark 9 and hour- hand has crossed ( \(frac{3}{4}\) )th of the angle between 5 and 6.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 31
Angle between two consecutive marks
= 360°/12 = 30°
Angle traced by hour-hand in 45 minutes
\(\frac{3}{4}\left(30^{\circ}\right)=(22.5)^{\circ}=\left(22 \frac{1}{2}\right)^{\circ}\)
Angle between marks 5 and 9
= 4 x 30° = 120°
∴ Angle between two hands of the clock at quarter to six = \(120^{\circ}-\left(22 \frac{1}{2}\right)^{0}\)
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 32

Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1

v. At 2 : 20, the minute-hand is at mark 4 hour hand has crossed \(\frac{1}{3}\)rd of the angle between 2 and 3.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 33
Angle between two consecutive marks = 360°/12 = 30°
Angle traced by hour-hand in 20 minutes
= \(frac{1}{3}\)(30°)= 10°
Angle between marks 2 and 4 = 2 x 30° = 60°
∴ Angle between two hands of the clock at 2 :20 = 60° – 10° = 50°

vi. At 10:10, the minute-hand is at mark 2 and hour-hand has crossed\frac{1}{6}[/latex] th between 10 and 11.
Maharashtra Board 11th Maths Solutions Chapter 1 Angle and its Measurement Ex 1.1 34
Angle between two consecutive marks
360°/12 = 30°
Angle traced by hour-hand in 10 minutes
= \(\frac{1}{6}\) (30°) = 5°
Angle between marks 10 and 2= 4 x 30° = 120°
… Angle between two hands of the clock at 10:10
= 120° – 5°= 115°

Maharashtra State Board Class 11 Maths Solutions Book Pdf Part 1 & 2 | Std 11th Science Maths Digest

11th Maths Digest Pdf Science, Maharashtra State Board HSC 11th Science Maths Digest Pdf, Maharashtra State Board 11th Maths Book Solutions Pdf, Maharashtra State Board Class 11 Maths Solutions Pdf Part 1 & 2 free download in English Medium and Marathi Medium 2021-2022.

Maharashtra State Board 11th Maths Textbook Solutions Digest Guide

Maharashtra State Board Class 11 Maths Solutions Pdf Part 1

Maharashtra State Board Class 11 Maths Solutions Pdf Chapter 1 Angle and its Measurement

Maharashtra State Board 11th Maths Book Solutions Pdf Chapter 2 Trigonometry – I

Maharashtra State Board 11th Maths Textbook Chapter 3 Trigonometry – II

11th Science Maths Chapter 4 Determinants and Matrices

11th Std State Board Maths Solution Book Pdf Chapter 5 Straight Line

11th State Board Maths Solution Book Pdf Free Download Chapter 6 Circle

11th Maths Digest Pdf Science Chapter 7 Conic Sections

11th Maharashtra State Board Maths Solution Book Pdf Part 1 Chapter 8 Measures of Dispersion

11th Maths Book Solutions State Board Chapter 9 Probability

Maharashtra State Board 11th Maths Book Solutions Pdf Part 2

Maths Digest Std 11 Science Pdf Chapter 1 Complex Numbers

Maths Solutions for Class 11 State Board Chapter 2 Sequences and Series

Std 11 Maths Digest Chapter 3 Permutations and Combination

11 Std Maths Book Pdf Chapter 4 Methods of Induction and Binomial Theorem

State Board 11th Maths Book Answers Chapter 5 Sets and Relations

11th Maths Practical Handbook Pdf Chapter 6 Functions

11th Maths Solution Book Pdf Download Chapter 7 Limits

11th Standard State Board Maths Guide Chapter 8 Continuity

11th Std Maths Guide Free Download Chapter 9 Differentiation

Maharashtra State Board Class 11 Textbook Solutions

Balbharati Solutions for Class 11 Digest Answers Maharashtra State Board

Balbharati Maharashtra State Board 11th Std Textbook Solutions Answers Digest

Maharashtra Board Solutions

Maharashtra State Board Organisation of Commerce and Management 11th Solutions Digest

Maharashtra State Board OCM 11th Commerce Textbook Solutions Digest

Maharashtra State Board Class 11 Textbook Solutions

Maharashtra State Board Hindi Yuvakbharati 11th Digest Guide Textbook Answers Solutions

Maharashtra State Board Hindi Yuvakbharati 11th Digest Pdf 2021-2022, Hindi Digest Std 11 Pdf Download, Yuvakbharati Hindi 11th Textbook Pdf, 11th Ka Hindi Book Pdf Maharashtra Board, 11th Commerce Hindi Book Guide Question and Answer PDF Free Download.

Maharashtra State Board Yuvakbharati 11th Std Hindi Digest Textbook Solutions Answers

11th Hindi Digest Pdf | Hindi Yuvakbharati 11th Digest Pdf Download

Yuvakbharati Hindi 11th Textbook Pdf विशेष अध्ययन हेत

Class 11 Hindi Digest Pdf व्यावहारिक हिंदी

11th Std Hindi Textbook Guide Pdf Download परिशिष

Maharashtra State Board Class 11 Textbook Solutions

Maharashtra State Board Class 11 History Solutions Digest

Maharashtra State Board 11th Std History Textbook Solutions Digest

Maharashtra State Board Class 11 Textbook Solutions

Maharashtra State Board Class 11 Biology Solutions Digest

Maharashtra State Board 11th Std Biology Textbook Solutions Digest

Maharashtra State Board Class 11 Textbook Solutions

Maharashtra State Board Class 11 Chemistry Solutions Digest

Maharashtra State Board 11th Std Chemistry Textbook Solutions Digest

Maharashtra State Board Class 11 Textbook Solutions